Local high school swim teams compete at NW Georgia Championships


Local high school swim teams competed this past weekend at the Northwest Georgia Championships January 15-16 hosted by Calhoun High School at the Calhoun Aquatic Center.

Woodland placed sixth overall, followed by Adairsville ninth, Cass 12th, and Cartersville 14th.

Rome won the event, followed by Blessed Trinity, Calhoun, Northwest Whitfield, and Creekview to round out the top five teams overall.

Local results by event finals:

Boys 200 Medley Relay 5th - Adairsville - Johnathon Wilkes, Daniel Sullivan, Dylan Smith, Jake Eberly 8th - Woodland - Jordan Baldwin, Dawson McClure, Skyler Palacios, Bailey Beckett

9th - Cass - Joseph Stoelzle, Andrew Tziminatos, Trenton Lowery, Tyler Quarles

Girls 200 Medley Relay

7th - Woodland - Lyrica Miron, Viginia Peach, Maggie Monforte, Maddi Tuplin

12th - Cass - Yana Getz, Madison Weeks, Selena Le, McKenzie Howell

Boys 200 Freestyle

7th - Jacob Johnson - Woodland

Girls 200 Freestyle

15th - Cicily Flores - Adairsville

16th - Madison Ristroph - Woodland


Boys 200 Individual Medley

3rd - Daniel Sullivan - Adairsville

8th - Skyler Palacios - Woodland

Boys 50 Freestyle 8th - Jake Eberly - Adairsville

9th - Joseph Stoelzle - Cass

12th - Daniel Sullivan - Adairsville

13th - Dawson McClure - Woodland

Girls 50 Freestyle

9th - Kera Lawhon - Woodland

14th - Caliope Miron - Woodland

15th - Ashlyn Smith - Woodland

Girls 1M Diving

3rd - Paxton Thompson - Cartersville

6th - Sarah Myrick - Cartersville

7th - Caroline Bagwell - Cartersville

8th - Cameryn Wood - Cartersville

Boys 100 Butterfly

6th - Dylan Smith - Adairsville

10th - Skyler Palacios - Woodland

Girls 100 Butterfly

1st - Rylee Moss - Adairsville (59.89, school record, pool record, state qualifying time)

5th - Maggie Monforte - Woodland

Boys 100 Freestyle

9th - Joseph Stoelzle - Cass

11th - Jake Eberly - Adairsville


Girls 100 Freestyle

5th - Kera Lawhon - Woodland

15th - Shelsea Palacios - Woodland

Girls 500 Freestyle

9th - Maggie Monforte - Woodland

12th - Cicily Flores - Adairsville

15th - Savana Brunet - Woodland

Boys 200 Freestyle Relay

8th - Adairsville - Jake Eberly, Johnathon Wilkes, Dylan Smith, Daniel Sullivan

10th - Woodland - Dawson McClure, Jacob Johnson, Bailey Beckett, Skyler Palacios

13th - Cass - Joseph Stoelzle, Andrew Tziminatos, Tyler Quarles, Trenton Lowery

Girls 200 Freestyle Relay

7th - Woodland - Ashlyn Smith, Maddi Tuplin, Caliope Miron, Kera Lawhon

10th - Woodland - Shelsea Palacios, Maggie Monforte, Jenova Hunter, Lyrica Miron

13th - Cass - Stella Gearhart, Jaclyn Albertson, Hannah Lee, Kelsey Bunch

16th - Adairsville - Rylee Moss, Cicily Flores, Katherine Sullivan, Ella Hendrix

Boys 100 Backstroke

3rd - Dylan Smith - Adairsville (58.54, state qualifying time)

12th - Jordan Baldwin - Woodland

Girls 100 Backstroke

1st - Rylee Moss - Adairsville (59.89, school record, pool record, state qualifying time)

7th - Lyrica Miron - Woodland

8th - Caliope Miron - Woodland

12th - Madison Ristroph - Woodland

13th - Katherine Sullivan - Adairsville

Girls 100 Backstroke

1st - Rylee Moss - Adairsville (1:02.64, state qualifying time)

7th - Caliope Miron - Woodland 8th - Lyrica Miron - Woodland

12th - Madison Ristroph - Woodland

13th - Katherine Sullivan - Adairsville

Boys 100 Breaststroke

10th - Dawson McClure - Woodland

Girls 100 Breaststroke

6th - Ashlyn Smith - Woodland

15th - Virginia Peach - Woodland

Boys 400 Freestyle Relay

14th - Woodland - Bradin Baum, Chris Clanton, Preston O’Bannon, Ethan Thomas

Girls 400 Freestyle Relay

7th - Adairsville - Rylee Moss, Katherine Sullivan, Cicily Flores, Gillian Ballard (Moss improved her 100 freestyle state qualifying time, school record, pool record)

11th - Woodland - Madison Ristroph, Deborah Espinosa, Shianne Coetzee, Jenova Hunter

15th - Woodland - Alyssa Petitti, Sonja Chappell, Leah McDonald, Jordan Wallace

TEAM COMBINED SCORES 1. Rome 693, 2. Blessed Trinity 651, 3. Calhoun 619, 4. NW Whitfield 307, 5. Creekview 248, 6. Woodland 240, 7. North Paulding 205, 8. Heritage 199, 9. Adairsville 194, 10. Gilmer 154, 11. South Paulding 90, 12. Cass 62, 13. East Paulding 36, 14. Cartersville 29, 15. SE Whitfield 28, 16. Ringgold 19.

GIRLS SCORES 1. Rome 362, 2. Blessed Trinity 348, 3. Calhoun 224, 4. Heritage 167, 5. Woodland 152, North Paulding 148, 7. NW Whitfield 132, 8. Creekview 128, 9. Adairsville 77, 10. Gilmer 42, 11. Cartersville 29, 12. South Paulding 24, 13. Ringgold 19, 14. Cass 18, 15. East Paulding 8.

BOYS SCORES

1. Calhoun 395, 2. Rome 331, 3. Blessed Trinity 303, 4. NW Whitfield 175, 5. Creekview 120, 6. Adairsville 117, 7. Gilmer 112, 8. Woodland 88, 9. South Paulding 66, 10. North Paulding 57, 11. Cass 44, 12. Heritage 32, 13. East Paulding 28, 13. SE Whitfield 28.

#swimming #Adairsville #Cartersville #Cass #Woodland

1/5

© 2015 by BARTOW SPORTS ZONE, LLC

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

Cartersville, Georgia
770-547-9341