Woodland, Cass track and field teams have state sectional qualifiers from Region 7-AAAAA meet


Region 7-AAAAA Track & Field Championship

April 16 and 21

at Dalton High School

Final Team Scores (14 teams) GIRLS: 1. North Springs 136, 2. Creekview 87.50, 3. Kell 63, 4. Riverwood 59. Woodland 11th, Cass 13th

BOYS: 1. Dalton 82, 2. Woodland 78, North Springs 66, 4. North Atlanta 57, T5. Cass 47, T5. Creekview 47, 7. Rome 44.

Top Local Finalists (Cass & Woodland, top 8 finishes)

Note: Top four at region advance to State Sectional at Starr’s Mill HS in Fayetteville on April 30.

Girls 1600M

7th — Lindsay Scifers, Woodland, 5:48.94

Girls 3200M

7th — Lindsay Scifers, Woodland, 12:17.37

Girls 100M Hurdles

3rd — Chaila Reliford, Woodland, 15.78

8th — Hillary McCarver, Cass, 18.00

Girls High Jump

3rd — Kyler Trouten, Cass, 4-10

7th — MiKayla Richards, Woodland, 4-08

Girls Pole Vault

7th — Karson Norris, Woodland, 7-06

8th — Kyler Trouten, Cass, 7-06

Girls Long Jump

4th — Chaila Reliford, Woodland, 16-05.5

7th — Sabrina Buggs, Cass, 15-11.5

Girls Shot Put

4th — Hayley Gildersleeve, Cass, 36-09

6th — Chanelle Clemmons, Cass, 36-04

Girls Discus Throw

6th — Skylar Chappell, Woodland, 93-00

Boys 100M

2nd — Jamai Smith, Woodland, 11.17

3rd — Terry Berdin, Cass, 11.22

7th — Laizon West, Cass, 11.58

Boys 200M

3rd — Terry Berdin, Cass, 22.53

7th — Jamai Smith, Woodland, 23.18

Boys 400M

1st — Kevin Miller, Woodland, 51.29

Boys 800M

4th — Julian Rockett, Woodland, 1:58.65

Boys 110M Hurdles

2nd — Ray Varnum, Cass, 15.38

Boys 4x100M Relay

2nd — Cass, 42.80 — Laizon West, Dexter Wilkey, Ray Varnum, Terry Berdin, Malik Grimes

5th — Woodland, 43.83

— Trevor Knowles, Grant Richards, Jarvis James, Jamai Smith, Jonathan Applin, Thomas Jolly

Boys 4x400M Relay

1st — Woodland, 3:26.35

— Kevin Miller, Thomas Jolly, Trevor Knowles, Julian Rockett, Jonathan Applin

Boys High Jump

1st — Trevor Knowles, Woodland, 6-00

5th — Jarvis James, Woodland, 5-10

7th — Tavarus Varnum, Cass, 5-08

Boys Pole Vault

1st — Thomas Jolly, Woodland, 13-06

5th — Payton Chester, Cass, 12-00

6th — Rodney Thompson, Woodland, 12-00

Boys Long Jump

2nd — Jarvis James, Woodland, 22-03.75

3rd — Ray Varnum, Cass, 22-02.25

Boys Triple Jump

4th — Ray Varnum, Cass, 43-08.50

6th — Kevin Miller, Woodland, 41-06.25

Boys Discus Throw

8th — Brett Shedd, Woodland, 113-08

#trackandfield #Woodland #Cass

1/6

© 2015 by BARTOW SPORTS ZONE, LLC

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

Cartersville, Georgia
770-547-9341