High school region basketball tournament schedules


The 2020 high school region basketball tournament schedules for local teams.


Region 7AAAAA Girls

Monday (2/3) At Woodland-Cartersville #8 Woodland-Cartersville (4-20) vs. #9 Paulding County (1-24), 6:00 Tuesday (2/4) At Kell #4 Villa Rica (20-5) vs. #5 Cass (17-8), 3:00 #1 Kell (25-0) vs. #8 Woodland/#9 Paulding County winner, 6:00 At Carrollton #3 Rome (18-7) vs. #6 Hiram (13-12), 6:00 #2 Carrollton (16-9) vs. #7 East Paulding (5-20), 7:30 Thursday (2/6) At Carrollton #2 Carrollton vs. #3 Rome/#6 Hiram winner, 4:00 #1 Kell/#8 Woodland/#9 Paulding winner vs. #4 Villa Rica/#5 Cass winner, 7:00 Friday (2/7) Consolation: 4:00 Championship: 7:00

Region 7AAAAA Boys

Monday (2/3) At Woodland-Cartersville #8 Rome (4-19) vs. #9 Woodland-Cartersville (2-23), 7:30 Tuesday (2/4) At Kell #4 Villa Rica (18-7) vs. #5 Cass (14-11), 4:30 #1 Kell (21-4) vs. #8 Rome/#9 Woodland winner, 7:30 At Hiram #3 Carrollton (18-7) vs. #6 Paulding County (15-10), 6:00 #2 Hiram (19-6) vs. #7 East Paulding (8-17), 7:30 Thursday (2/6) At Carrollton #2 Hiram/#7 East Paulding winner vs. #3 Carrollton/#6 Paulding County winner, 5:30 #1 Kell/#8 Rome/#9 Woodland winner vs. #4 Villa Rica/#5 Cass winner, 8:30 Friday (2/7) At Carrollton Consolation: 5:30 Championship: 8:30

Region 5-AAAA Girls Monday (2/3) At Cedartown #6 Cartersville (10-14) vs. #7 LaGrange (7-18), 6:00 Wednesday (2/5) At LaGrange #4 Cedartown (10-10) vs. #5 Chapel Hill (11-14), 4:00 #3 Sandy Creek (14-10) vs. #6 Cartersville/#7 LaGrange winner, 7:00 Friday (2/8) At Sandy Creek #2 Central-Carroll (20-5) vs. #3 Sandy Creek/#6 Cartersville/#7 LaGrange winner, 4:00 #1 Troup (22-0) vs. #4 Cedartown/#5 Chapel Hill winner, 7:00 Saturday (2/9) At Sandy Creek Consolation: 3:00 Championship: 6:00



Region 5-AAAA Boys Monday (2/3) At Cedartown #6 Cedartown (11-10) vs. #7 Central-Carroll (11-14), 7:30 Wednesday (2/5) At LaGrange #4 Troup (11-11) vs. #5 Cartersville (8-12), 5:30 #3 LaGrange (18-7) vs. #6 Cedartown/#7 Central winner, 8:30 Friday (2/8) At Sandy Creek #2 Chapel Hill (18-7) vs. #3 LaGrange/#6 Cedartown/#7 Central winner, 5:30 #1 Sandy Creek (21-4) vs. #4 Troup/#5 Cartersville winner, 8:30



Region 6AAA Girls

At North Murray Monday (2/3) #8 Adairsville (5-20) vs. #9 Haralson County (6-17), 6:00 Tuesday (2/4) #6 Murray County (9-16) vs. #7 LFO (8-17), 4:00 #5 Calhoun (15-10) vs. #8 Adairsville/#9 Haralson County, 7:00 Thursday (2/6) #3 Coahulla Creek (18-5) vs. #6 Murray County/#7 LFO, 4:00 #4 North Murray (12-13) vs. #5 Calhoun/#8/#9, 7:00 Friday (2/7) #2 Sonoraville (19-6) vs. #3 Coahulla Creek/#6/#7 LFO, 4:00 #1 Ringgold (17-7) vs. #4 North Murray/#5 Calhoun/#8/#9, 7:00 Saturday (2/8) Consolation: 3:00 Championship: 6:00




Region 6AAA Boys

At North Murray Monday (2/3) #8 Ringgold (6-18) vs. #9 Haralson County (3-22), 7:30 Tuesday (2/4) #6 Adairsville (10-14) vs. #7 Coahulla Creek (9-15), 5:30 #5 Sonoraville (11-12) vs. #8 Ringgold/#9 Haralson, 8:30 Thursday (2/7) #3 Murray County (18-6) vs. #6 Adairsville/#7 Coahulla Creek, 5:30 #4 Calhoun (15-9) vs. #5 Sonoraville/#8 Ringgold/#9 Haralson, 8:30 Friday (2/8) #2 LFO (21-4) vs. #3 Murray County/#6/#7, 5:30 #1 North Murray (20-5) vs. #4 Calhoun/#5 Sonoraville/#8/#9, 8:30 Saturday (2/9) Consolation: 4:30 Championship: 7:30

0 views
1/5

© 2015 by BARTOW SPORTS ZONE, LLC

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

Cartersville, Georgia
770-547-9341