Woodland girls capture 'Run at the Rock', Wildcat boys third

Woodland High School cross country teams hosted the ninth annual Run at the Rock invitational Saturday.


The Woodland girls team won the meet ahead of North Atlanta and Kennesaw Mountain. Cass girls were ninth in the twelve team field. Kennesaw Mountain won the boys race ahead of North Atlanta and Woodland. The Adairsville boys placed fifteenth in the eighteen team field.


Individual runners, times, and team scores for all races are listed below.

9th Annual Run at the Rock Invitational - 9/12/2015

Woodland High School, Cartersville, GA

Varsity Boys 5000 Meter Run

=================================================================

Name Yr Team Time Pts

-----------------------------------------------------------------

1 Jackson Pearce 11 North Atlanta 17:01.02 1

2 Zac Cantrell 10 Creekview 17:16.68 2

3 Will Bullock 10 Kennesaw Mountain 17:19.32 3

4 Trey Davis 10 Kennesaw Mountain 17:32.39 4

5 Chris Oswald 12 Creekview 17:33.85 5

6 Zach Young 12 Sprayberry High Scho 17:37.33 6

7 Robert Zell 10 River Ridge HS 17:40.52 7

8 Esteban Limon 10 Kennesaw Mountain 17:45.49 8

9 Yanni Sporidis 11 Kennesaw Mountain 17:46.44 9

10 Trevor Robinson 11 East Paulding High S 17:52.91 10

11 Matthew Aspinwall 9 North Atlanta 17:57.04 11

12 Dustin Kiel 11 Woodland 18:00.23 12

13 Matthew Self 11 North Atlanta 18:01.32 13

14 Austin Scott 11 Kennesaw Mountain 18:01.92 14

15 Samson Manmektew 11 Meadowcreek HS 18:05.81 15

16 Jonathan Holloway 10 Woodland 18:09.54 16

17 Nicholas Durham 12 North Atlanta 18:12.69 17

18 Vertron Kitts 11 Meadowcreek HS 18:21.41 18

19 Evan Lewis 12 Kennesaw Mountain 18:21.55 19

20 Jacob Giltz 11 Woodland 18:25.77 20

21 Julian Rocket 12 Woodland 18:31.31 21

22 Jose Valencia 11 Osborne High School 18:32.17 22

23 Jack Tribou 12 North Atlanta 18:33.19 23

24 Mac Bloodworth 9 North Atlanta 18:34.72 24

25 Jordan Prather 11 Lithia Springs 18:37.19 25

26 Andrew Valbuena 11 South Paulding HS 18:39.19 26

27 Alex Chavez 12 Woodland 18:40.03 27

28 Nate Morris 11 Kell High School 18:46.82 28

29 Matthew Veno 12 Kell High School 18:47.21 29

30 Edwin Chavez 10 Pepperell High Schoo 18:47.47 30

31 Jack Collins 12 River Ridge HS 18:50.19 31

32 Elliott Conrad 11 Creekview 18:52.75 32

33 Matthew Intriago 11 South Paulding HS 18:55.11 33

34 Quincy Ochoa 12 Osborne High School 19:00.87 34

35 John Self 12 North Atlanta 19:03.26 35

36 Marlon Loyola 12 River Ridge HS 19:03.40 36

37 Hunter Riggall 12 North Atlanta 19:03.55

38 Graham Coleburn 12 Sprayberry High Scho 19:05.02 37

39 Chris Turner 12 South Paulding HS 19:05.19 38

40 Drew Young 12 Creekview 19:05.91 39

41 Oscar Ordonez 11 Meadowcreek HS 19:16.51 40

42 Andrew Miller 11 Kell High School 19:25.06 41

43 Patrick Pugh 11 East Paulding High S 19:25.19 42

44 Levi Brandenburg 10 Woodland 19:25.34 43

45 Nick Palmer 11 Sprayberry High Scho 19:34.61 44

46 Diego Risco 9 Creekview 19:34.80 45

47 Joshua Leverette 10 Lithia Springs 19:35.89 46

48 Jose Rodriquez 12 Osborne High School 19:41.50 47

49 Jason Burdette 10 Adairsville High Sch 19:45.78 48

50 Brandon Hewgley 10 River Ridge HS 19:47.35 49

51 Caleb Henderson 11 Pepperell High Schoo 19:51.80 50

52 Justin Mason 11 River Ridge HS 19:58.85 51

53 Rigoberto Villeda 11 River Ridge HS 20:01.49 52

54 Heath Tyree 11 Woodland 20:03.43 53

55 Rodrigo Sanchez 10 River Ridge HS 20:03.57 54

56 William Gandy 9 Paulding Co. 20:05.90 55

57 Dylan Coker 12 Adairsville High Sch 20:09.68 56

58 Rodolfo Correa 11 Osborne High School 20:10.55 57

59 Franklin Tije 10 Lithia Springs 20:16.99 58

60 Eric Ordaz 10 Meadowcreek HS 20:17.77 59

61 Troy Toddy 12 Creekview 20:19.26 60

62 Travis McKinney 9 Rockmart 20:20.07 61

63 Harrison Gunter 12 Sprayberry High Scho 20:24.70 62

64 Sam Scarborough 12 North Atlanta 20:26.43

65 Bryan Garriques 11 Creekview 20:26.81 63

66 Alan Vazquez 10 Meadowcreek HS 20:27.37 64

67 Omar Maldonado 10 Pepperell High Schoo 20:28.17 65

68 Krnyaich Alex 12 River Ridge HS 20:28.93

69 Cason Goodson 10 Rockmart 20:30.09 66

70 Mathew Quarles 10 Meadowcreek HS 20:30.78 67

71 Spencer Rawlins 11 Adairsville High Sch 20:31.21 68

72 Joseph DeFrank 12 Creekview 20:31.61

73 Dalton Boyd 11 Pepperell High Schoo 20:31.81 69

74 Gavin Garcia 11 Creekview 20:33.75

75 Will Pendley 10 South Paulding HS 20:34.20 70

76 Nick Cook 9 Kell High School 20:38.03 71

77 Collin Kosior 11 Sprayberry High Scho 20:39.76 72

78 Jose Linares 10 Meadowcreek HS 20:42.44 73

79 Gabriel Jasso 11 Meadowcreek HS 20:42.98

80 Hunter Lapid 12 Paulding Co. 20:45.26 74

81 Kaleb Banks 10 South Paulding HS 20:45.80 75

82 Nick Warren 10 Woodland 20:52.36

83 William Tisdale 11 Osborne High School 20:52.78 76

84 Jared Huffman 11 Kell High School 20:54.78 77

85 Logan Shelton 9 Rockmart 20:58.00 78

86 Andrew Garrett 11 Rockmart 20:59.61 79

87 Marcus Nickell 10 River Ridge HS 21:00.78

88 Bishop Wright 12 North Atlanta 21:04.97

89 Austin White 9 East Paulding High S 21:07.07 80

90 Bronson Champion 9 Trion 21:09.79 81

91 Ian Burke 11 Sprayberry High Scho 21:12.79 82

92 Gustavo Ruiz 10 Lithia Springs 21:15.10 83

93 Rodrigo Diaz 12 Lithia Springs 21:16.11 84

94 Aaron Knowles 10 Pepperell High Schoo 21:21.09 85

95 Aaron Hegwood 12 East Paulding High S 21:21.62 86

96 Jhavani Mezier 11 Lithia Springs 21:34.93 87

97 Tyshon Watkins 10 Osborne High School 21:37.32 88

98 Jacob Hansen 9 East Paulding High S 21:37.73 89

99 Frank Lopez 10 Trion 21:38.20 90

100 Colin Waters 11 East Paulding High S 21:48.57 91

101 Marco Elias 12 Osborne High School 21:49.03 92

102 Brendon Laney 10 Kell High School 21:52.84 93

103 Dayton Elrod 10 Rockmart 21:58.44 94

104 Lorenzo Reed 10 Osborne High School 22:01.05

105 John Jackson 11 Kell High School 22:01.25 95

106 Matthew Cobb 10 South Paulding HS 22:01.75 96

107 Brandon Williams 11 Osborne High School 22:02.26

108 Bailey Lamb 11 East Paulding High S 22:04.71 97

109 Daniel Giraldo 9 Kell High School 22:08.62

110 Derick Smith 9 Cass High School 22:10.51

111 Kevin Baeza 10 Kell High School 22:11.87

112 Nathan Bradley 11 North Murray High Sc 22:14.28

113 Chance Seabolt 10 North Murray High Sc 22:21.44

114 Micheal Shaver 12 Cass High School 22:22.89

115 Jonah Hill 11 South Paulding HS 22:23.37 98

116 Jamey Floyd 11 Trion 22:25.89 99

117 Bennett McPherson 9 Paulding Co. 22:28.39 100

118 Evan Kilgoar 9 East Paulding High S 22:38.02

119 Zane Camp 10 Pepperell High Schoo 22:41.97 101

120 Alex Morales 11 Trion 22:42.73 102

121 Grayson Dailey 10 Adairsville High Sch 22:44.07 103

122 Arl Longmore 10 Adairsville High Sch 22:52.89 104

123 Max Andrist 10 South Paulding HS 22:53.76

124 Robert Colindras 9 Morris Innovative Hi 22:59.36

125 Justin Capp 12 Eagles Landing Chris 23:09.70

126 Nick Dorman 11 Paulding Co. 23:15.99 105

127 Kyle Lipstreu 9 Paulding Co. 23:18.00 106

128 Cade Herring 10 South Paulding HS 23:27.40

129 Josh Tucker 10 Pepperell High Schoo 23:39.14 107

130 Dawson Melton 10 Pepperell High Schoo 23:43.81

131 Rob Vincent 10 Pepperell High Schoo 23:44.12

132 Andrew Covington 10 East Paulding High S 23:45.51

133 Andres Uriostegui 11 Osborne High School 23:48.08

134 Brandon Gorski 9 Paulding Co. 23:49.72 108

135 Nick Poteat 10 Cass High School 24:08.82

136 Akeem Fortune 11 Hampton HS 24:22.95 109

137 Jean Garcia 10 Rockmart 24:29.63 110

138 Jacob Peterson 11 Trion 24:33.03 111

139 Reinaldo Marrero 12 North Murray High Sc 24:33.20

140 Steven Duarte 10 Rockmart 24:58.07 112

141 Garrett Cowart 12 Eagles Landing Chris 24:58.68

142 Tyler Smith 12 Cass High School 24:59.65

143 Bo Minter 11 Pepperell High Schoo 25:01.98

144 Danny Serrano 10 Trion 25:27.40 113

145 Marc Arthur Pierre 9 Paulding Co. 25:35.27 114

146 Isaiah Capp 9 Eagles Landing Chris 25:53.67

147 Roland Wilson III 12 Hampton HS 25:55.64 115

148 Amir Wall 11 Hampton HS 26:00.41 116

149 Naigle Chapman 10 Hampton HS 26:09.90 117

150 Roland Wilson III 12 Hampton HS 28:02.50 118

151 David Santos 10 Morris Innovative Hi 28:49.99

152 Chaz Finchum 10 Hampton HS 29:21.03 119

153 Keenan Young 9 Morris Innovative Hi 29:21.22

154 Parker Railey 9 Trion 31:10.90 120

Varsity Boys 5000 Meter Run Team Scores

=================================================================

Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)

=================================================================

1 Kennesaw Mountain 38 3 4 8 9 14 19 -

Total Time: 1:28:26 Average: 17:41.12 1-5 Split: 43

2 North Atlanta 65 1 11 13 17 23 24 35

Total Time: 1:29:46 Average: 17:57.06 1-5 Split: 1:33

3 Woodland 96 12 16 20 21 27 43 53

Total Time: 1:31:47 Average: 18:21.38 1-5 Split: 40

4 Creekview 123 2 5 32 39 45 60 63

Total Time: 1:32:24 Average: 18:28.80 1-5 Split: 2:19

5 River Ridge HS 174 7 31 36 49 51 52 54

Total Time: 1:35:21 Average: 19:04.07 1-5 Split: 2:19

6 Meadowcreek HS 196 15 18 40 59 64 67 73

Total Time: 1:36:29 Average: 19:17.78 1-5 Split: 2:22

7 Sprayberry High Scho 221 6 37 44 62 72 82 -

Total Time: 1:37:22 Average: 19:28.29 1-5 Split: 3:03

8 Osborne High School 236 22 34 47 57 76 88 92

Total Time: 1:38:18 Average: 19:39.58 1-5 Split: 2:21

9 South Paulding HS 242 26 33 38 70 75 96 98

Total Time: 1:38:00 Average: 19:35.90 1-5 Split: 2:07

10 Kell High School 246 28 29 41 71 77 93 95

Total Time: 1:38:32 Average: 19:42.38 1-5 Split: 2:08

11 Lithia Springs 296 25 46 58 83 84 87 -

Total Time: 1:41:02 Average: 20:12.26 1-5 Split: 2:39

12 Pepperell High Schoo 299 30 50 65 69 85 101 107

Total Time: 1:41:01 Average: 20:12.07 1-5 Split: 2:34

13 East Paulding High S 307 10 42 80 86 89 91 97

Total Time: 1:41:25 Average: 20:16.91 1-5 Split: 3:45

14 Rockmart 378 61 66 78 79 94 110 112

Total Time: 1:44:47 Average: 20:57.25 1-5 Split: 1:39

15 Adairsville High Sch 379 48 56 68 103 104 - -

Total Time: 1:46:04 Average: 21:12.73 1-5 Split: 3:08

16 Paulding Co. 440 55 74 100 105 106 108 114

Total Time: 1:49:54 Average: 21:58.71 1-5 Split: 3:13