GHSA football state playoffs opening round schedule


GHSA State Football Playoffs

First Round -- Friday, November 13

Class AAAAAA

Etowah at Archer

Hillgrove at Camden Co.

Collins Hill at Lambert

North Paulding at Colquitt Co.

Wheeler at Grayson

Lowndes at McEachern

Northview at Mill Creek

Lovejoy at Newnan

East Coweta at Newton

West Forsyth at Peachtree Ridge

Parkview at Roswell

Norcross at South Forsyth

Hughes at Tucker

Valdosta at North Cobb

Central Gwinnett at Walton

Lakeside, Atlanta at Westlake

Class AAAAA

Alexander at Gainesville

Winder-Barrow at Allatoona

Drew at Carver, Columbus

Warner Robins at Coffee

Creekside at Kell

Carver, Atlanta at Dalton

Jones Co. at Glynn Academy

South Effingham at Houston Co.

East Paulding at Lanier

Creekview at Mays

Shaw at Northgate

Ware Co. at Northside, W. Robins

Loganville at South Paulding

Starr's Mill at Northside, Columbus

Rome at Stephenson

Columbus at Stockbridge

Class AAAA

Griffin at Bainbridge

Fayette Co. at Buford

Burke Co. at West Laurens

Carrollton at Stephens Co.

Columbia at Cartersville

Grady at Northwest Whitfield

Thomas Co. Central at Jonesboro

Upson-Lee at Liberty

Worth Co. at Locust Grove

Pickens at Marist

Wayne Co. at Mary Persons

North Hall at Sandy Creek

Spalding at Cairo

Ridgeland at St. PIus X

Veterans at Thomson

N. Oconee at Woodward Acd.

Class AAA

Franklin Co. at Adairsville

Cook at Blessed Trinity

West Hall at Calhoun

Hart Co. at Callaway

Pierce Co. at Cedar Grove

Ringgold at Dawson Co.

Jackson, Atlanta at Dodge Co.

Elbert Co. at Central, Carrollton

Butler at Jackson

Pepperell at Jefferson

Cedartown at Oconee Co.

Josey at Peach Co.

Sonoraville at East Hall

Westminster at SE Bulloch

Spencer at Washington Co.

Westside, Macon at Laney

Class AA

Metter at Benedictine

Northeast at Brooks Co.

Pace Academy at Darlington

Putnam Co. at Fitzgerald

Dade Co. at GAC

Greene Co. at Heard Co.

McIntosh Co. at Jefferson Co.

Early Co. at Lamar Co.

Chattooga at Lovett

Pelham at Macon Co.

Washington-Wilkes at Manchester

Bremen at Rabun Co.

Bryan Co. at Screven Co.

Bowdon at Union Co.

Swainsboro at Vidalia

Wesleyan at Model

NOTE:

The Class A state playoffs begin November 20.

Class A Public

#16 Twiggs County at #1 Marion County

#9 Commerce at #8 Charlton County

#12 Dooly County at #5 Clinch County

#13 Johnson County at #4 Randolph-Clay

#14 Wilkinson County at #3 Irwin County

#11 Trion at #6 Turner County

#10 Mount Zion (Carroll) at #7 Lincoln County

#15 Telfair County at #2 Emanuel County Institute

Class A Private

#16 First Presbyterian at #1 Prince Avenue Christian

#9 Landmark Christian at #8 Savannah Christian

#12 Pacelli at #5 Mount Paran Christian

#13 Mount Pisgah Christian at #4 Eagle's Landing Christian

#14 Brookstone at #3 Aquinas

#11 Christian Heritage at #6 Athens Academy

#10 Stratford Academy at #7 Calvary Day

#15 Athens Christian at #2 Pinecrest Academy

Recent posts

1/8

© 2015 by BARTOW SPORTS ZONE, LLC

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

Cartersville, Georgia
770-547-9341