GHSA releases preliminary regions for 2016-18


The GHSA released new region assignments today for the school years 2016-2018. Schools will now be allowed to appeal their region placement, but classification assignments are final.


Final determination on appeals and the formal adoption of regions will take place in January.


There were some surprises for local schools with Cartersville being assigned away from the schools in the current cycle. Cass and Woodland were assigned to a region that extends all the way south to Carrollton. Cass and Woodland were assigned to Region 7-AAAAA with Carrollton, East Paulding, Hiram, Kell, Paulding Co., Rome, and Villa Rica. Cartersville was assigned with Cedartown, Central-Carroll, Chapel Hill, LaGrange, Sandy Creek, and Troup to comprise Region 5-AAAA. Adairsville's assignment remained much the same as the current cycle. They were assigned to Region 6-AAA with Bremen, Calhoun, Coahulla Creek, Haralson Co., Lakeview-FO, Murray Co., North Murray, Ringgold, and Sonoraville. Excel Christian Academy was placed in Region 6 with Bowdon, Christian Heritage, Darlington, Gordon Lee, Mt. Zion-Carroll, North Cobb Christian, Trion,Ga. School for Deaf, Morris Innovative, Fellowship Christian, Kings Ridge, Mt. Paran, Mt. Pisgah, Pinecrest Academy, St. Francis, Walker, and Whitefield Academy. This region was sub-divided by GHSA.

GHSA Region Alignments for 2016-18

Class AAAAAAA (48 schools)

Region 1: Camden Co., Colquitt Co., Lowndes, Tift Co. Region 2: Campbell, East Coweta, Newnan, Pebblebrook, Westlake, Wheeler

Region 3: Hillgrove, Kennesaw Mtn., Marietta, McEachern, North Cobb, North Paulding

Region 4: Cherokee, Etowah, Lassiter, Roswell, Walton, Woodstock

Region 5: Forsyth Central, Lambert, Milton, North Forsyth, South Forsyth, West Forsyth

Region 6: Collins Hill, Discovery, Duluth, North Gwinnett, Mill Creek, Mountain View, Peachtree Ridge

Region 7: Berkmar, Brookwood, Central Gwinnett, Lakeside(DeKalb), Meadowcreek, Norcross, Parkview

Region 8: Archer, Grayson, Newton, Rockdale County, Shiloh, South Gwinnett

Class AAAAAA (58 schools)

Region 1: Coffee, Houston County, Lee Co., Nortside-WR, Valdosta

Region 2: Bradwell Inst., Brunswick, Effingham Co, Glynn Acad., Richmond Hill

Region 3: Alcovy, Evans, Greenbrier, Grovetown, Heritage(Conyers), Lakeside(Evans)

Region 4: Drew, Forest Park, Jonesboro, Lovejoy, M.L. King, Mt. Zion (Jonesboro), Mundy’s Mill, Stephenson, Tucker

Region 5: Alexander, Creekside, Douglas Co., Langston Hughes, Mays, New Manchester, Northgate, South Paulding, Tri-Cities

Region 6: Allatoona, Creekview, Dalton, Harrison, Osborne, River Ridge, Sequoyah, South Cobb, Sprayberry

Region 7: Alpharetta, Cambridge, Chattahoochee, Centennial, Dunwoody, Johns Creek, North Atlanta, Northview, Pope

Region 8: Apalachee, Dacula, Gainesville, Habersham Cent., Lanier, Winder-Barrow

Class AAAAA (58 schools)

Region 1: Bainbridge, Harris Co., Thomas Co., Central, Veterans, Warner Robins

Region 2: New Hampstead, South Effingham, Statesboro, Ware Co., Wayne Co.

Region 3: Fayette Co., Griffin, McIntosh, Morrow, Riverdale, Starr’s Mill, Whitewater

Region 4: Dutchtown, Eagle’s Landing, Hampton, Jones Co., Locust Grove, Ola, Stockbridge, Union Grove, Woodland(Stockbridge) Region 5: Arabia Mtn., Chamblee, Clarkston, Columbia, Cross Keys, Lithonia, Miller Grove, SW DeKalb

Region 6: Banneker, Carver(Atl.), Decatur, Grady, Jackson(Atl.), Lithia Springs, North Springs, Riverwood

Region 7: Carrollton, Cass, East Paulding, Hiram, Kell, Paulding Co., Rome, Villa Rica, Woodland(Cartersville)

Region 8: Buford, Cedar Shoals, Clarke Central, Flowery Branch, Johnson(Gainesville), Loganville, Walnut Grove

Class AAAA (53 schools)

Region 1: Americus-Sumter, Cairo, Carver(Columbus), Columbus, Hardaway, Northside-Columbus, Shaw, Westover

Region 2: Howard, Mary Persons, Perry, Spalding, Upson-Lee, West Laurens

Region 3: Baldwin, Burke Co., Cross Creek, Hephzibah, Richmond Academy, Thomson

Region 4: Druid Hills, Eastside, Henry Co., Luella, North Clayton, Salem, Woodward Academy

Region 5: Cartersville, Cedartown, Central-Carroll, Chapel Hill, LaGrange, Sandy Creek, Troup

Region 6: Gilmer, Heritage-Catoosa, LaFayette, Northwest Whitfield, Pickens, Ridgeland, SE Whitfield

Region 7: Blessed Trinity, Chestatee, Marist, Riverside Military, West Hall, White Co.

Region 8: Jefferson, Madison Co., North Oconee, St. Pius X, Stephens Co.

Class AAA (58 schools)

Region 1: Cook, Crisp Co., Dougherty, Monroe, Worth Co.

Region 2: Appling Co., Brantley Co, Pierce Co., Tattnall Co., Liberty Co., Long Co.

Region 3: Beach, Islands, Groves, Jenkins, Johnson (Sav.), SE Bulloch, Windsor Forest, Savannah Arts

Region 4: Central(Macon), Peach Co., Pike Co., Jackson, Kendrick, Rutland, Westside-Macon

Region 5: Cedar Grove, Lovett, McNair, Pace Academy, Redan, Stone Mtn., Towers, Westminster

Region 6: Adairsville, Bremen, Calhoun, Coahulla Creek, Haralson Co., Lakeview-FO, Murray Co., North Murray, Ringgold, Sonoraville

Region 7: Dawson Co., East Hall, Fannin Co., Greater Atlanta Christian, Lumpkin Co., North Hall, Union Co.

Region 8: East Jackson, Hart Co., Jackson Co., Franklin Co., Monroe Area, Morgan Co.

Class AA (63 schools)

Region 1: Albany, Berrien, Brooks Co., Early Co., Fitzgerald, Thomasville

Region 2: Bacon Co., Benedictine, Bryan Co., Jeff Davis, Metter, Swainsboro, Toombs Co., Vidalia, St. Vincent’s

Region 3: Bleckley Co., Dodge Co., Dublin, East Laurens, Northeast, Southwest, Washington Co.

Region 4: Butler, Glenn Hills, Harlem, Jefferson Co., Josey, Laney, Screven Co., Westside-Augusta, Davidson Fine Arts, Johnson (Augusta), Technical Career Magnet

Region 5: Callaway, Heard Co., Jordan, Lamar Co., Spencer, Temple

Region 6: B.E.S.T. Academy, Douglass (Atl.), Hapeville Charter, KIPP Atlanta, South Atlanta, Therrell, Washington, Coretta S. King, Stilwell Arts

Region 7: Armuchee, Chattooga, Coosa, Dade Co., Gordon Central, Model, Pepperell, Rockmart

Region 8: Banks Co., Elbert Co., Monticello, Oglethorpe Co., Putnam Co., Rabun Co., Social Circle

CLASS A (117 schools; 87 football)

Region 1A: Calhoun Co., Chattahoochee Co., Randolph-Clay, Stewart Co., Terrell Co., Pataula Charter, Quitman Co., Webster Co.

Region 1B: Baconton Charter, Miller Co., Mitchell Co., Pelham, Seminole Co., Baker Co.

Region 2: Atkinson Co., Charlton Co., Clinch Co., Irwin Co., Lanier Co., Telfair Co., Turner Co., Wilcox Co., Echols Co.

Region 3A: Calvary Day, Claxton, McIntosh Co. Acad., Portal, Savannah Christian, Savannah Country Day, Sav. Early College, Woodville-Tompkins

Region 3B: ECI, Jenkins Co., Johnson Co., Montgomery Co., Treutlen, Wheeler Co.

Region 4A: Brookstone, Central-Talbotton, Greenville, Manchester, Marion Co., St. Anne-Pacelli

Region 4B: Crawford Co., Dooly Co., Hawkinsville, Macon Co., Schley Co., Taylor Co.

Region 5: Eagles Landing Christian, Holy Innocents’, Landmark Christian, Mt. Vernon, Our Lady of Mercy, Strong Rock Christian, Wesleyan, Atlanta Classical, Atlanta International, Atlanta Jewish Academy, Ben Franklin, DeKalb Arts, Drew Charter, Elite Scholars, Fulton Leadership, Galloway, Greenforest, Paideia, SW Atlanta Christian, W.D. Mohammed, Weber

Region 6A: Bowdon, Christian Heritage, Darlington, Gordon Lee, Mt. Zion-Carroll, North Cobb Christian, Trion, Excel Christian Academy, Ga. School for Deaf, Morris Innovative

Region 6B: Fellowship Christian, Kings Ridge, Mt. Paran, Mt. Pisgah, Pinecrest Academy, St. Francis, Walker, Whitefield Academy

Region 7A: First Presbyterian, Mt. de Sales, Stratford Academy, Tattnall Square, Twiggs Co., Wilkinson Co., ACE Charter, Ga. Academy for Blind

Region 7B: Aquinas, Ga. Military Acad., Greene Co., Hancock Central, Lincoln Co., Warren Co., Washington-Wilkes, Glascock Co., Lake Oconee Academy, Taliaferro Co.

Region 8: Athens Academy, Athens Christian, Commerce, George Walton, Hebron Christian, Lakeview Academy, Prince Avenue, Providence Christian, Towns Co., Tallulah Falls, Woody Gap

Recent posts

1/7

© 2015 by BARTOW SPORTS ZONE, LLC

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

Cartersville, Georgia
770-547-9341