2016 State GRPA results for Cartersville Cobias


Samantha Mobley and Harleigh Mobley both captured one championship and one runner-up finish each to lead the Cartersville Cobias at the Georgia Recreation and Parks Association State Swim Meet July 22-23 at the Cherokee County Aquatic Center.


Including preliminaries, there were 90 races over the two day state meet.


Results for the Cartersville Cobias swimmers at the state meet are listed below:



STATE FINALS

1st, Harleigh Mobley, Girls 11-12, 50 Yard Backstroke Finals

1st, Samantha Mobley, Girls 13-14, 100 Yard Individual Medley Finals

2nd, Samantha Mobley, Girls 13-14, 50 Yard Backstroke Finals 2nd, Harleigh Mobley, Girls 11-12, 100 Yard Individual Medley Finals

5th, Matthew Monforte, Boys 13-14, 50 Yard Backstroke Finals

6th, Mixed 14U 200 Yard Freestyle Relay (Levi McCrary, Skyler Young, Michael Hall, Samantha Mobley)

7th, Ethan Hoerl, Boys 13-14, 50 Yard Butterfly Finals

8th, Ethan Hoerl, Boys 13-14, 100 Yard Free Finals

8th, Dawson McClure, Boys 15-18, 50 Yard Breast Stroke Finals


STATE MEET PRELIMINARIES

1st, Harleigh Mobley, Girls 11-12 50 Yard Backstroke Prelim

2nd, Harleigh Mobley, Girls 11-12, 100 Yard Individual Medley Prelim

3rd, Samantha Mobley, Girls 13-14, 100 Yard Individual Medley Prelim

3rd, Samantha Mobley, Girls 13-14, 50 Yard Backstroke Prelim

5th, Matthew Monforte, Boys, 13-14, 50 Yard Backstroke Prelim

7th, Dawson McClure, Boys 15-18, 50 Yard Breast Stroke Prelim

8th, Kyle Hoerl, Boys 7-8, 25 Yard Backstroke Prelim 8th, Ethan Hoerl, Boys 13-14, 100 Yard Free Prelim

8th, Ethan Hoerl, Boys 13-14, 50 Yard Butterfly Prelim 9th, Matthew Monforte, Boys 13-14, 100 Yard Individual Medley Prelim

9th, Boys 18U, 200 Yard Freestyle Relay Prelim (Bryson Rogers, Skyler Palacios, Dawson McClure, Joseph Stoelze)

11th, Joseph Stoelze, Boys 15-18, 100 Yard Free Prelim

11th, Boys 14U, 200 Yard Medley Relay Prelim (Ethan Hoerl, Matthew Monforte, Levi McCrary, Carson Teems)

11th, Boys 14U, 200 Yard Freestyle Relay Prelim (Ethan Hoerl, Matthew Monforte, Gage O’Bannon, Carson Teems)

12th, Joseph Stoelze, Boys 15-18, 50 Yard Free Prelim

12th, Gracie Siniard, Girls 13-14, 50 Yard Butterfly Prelim

12th, Mixed 18U, 200 Yard Freestyle Relay Prelim (Maggie Monforte, Jordan Baldwin, Tanner Campbell, Shelsea Palacios)

13th, Nathan King, Boys 11-12, 100 Yard Free Prelim

13th, Jordan Baldwin, Boys, 15-18, 50 Yard Backstroke

13th, Skyler Palacios, Boys 15-18, 100 Yard Individual Medley Prelim

14th, Mixed 18U, 200 Yard Medley Relay Prelim (Savana Brunet, Bryson Rogers, Shelsea Palacios, Deuce Jones)

14th, Skyler Palacios, Boys 15-18, 50 Yard Butterfly Prelim

16th, Boys 12U, 200 Yard Freestyle Relay Prelim (Andy Barnett, Joseph Hall, Carter McCamy, Nathan King)

17th, Carson Teems, Boys 13-14, 100 Yard Free Prelim

19th, Gage O’Bannon, Boys 13-14, 100 Yard Individual Medley Prelim

20th, Kyle Hoerl, Boys 7-8, 25 Yard Butterfly, Prelim

20th, Nathan King, Boys 11-12, 50 Yard Free Prelim 22nd, Cooper Huskins, Boys 7-8, 25 Yard Free Prelim

22nd, Carolina Jones, Girls 9-10, 100 Yard Individual Medley Prelim

23rd, Michael Hall, Boys 13-14, 50 Yard Breast Stroke Prelim

23rd, Lanee Haley, Girls 13-14, 50 Yard Breast Stroke Prelim

26th, Andy Barnett, Boys 11-12, 100 Yard Individual Medley Prelim

Recent posts

1/10

© 2015 by BARTOW SPORTS ZONE, LLC

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

Cartersville, Georgia
770-547-9341