Woodland girls 4th at Dalton Rotary Invitational


The Woodland and Cartersville High School track and field teams competed Saturday at the Ronnie McClurg / Dalton Rotary Invitational hosted by Dalton High School.


The Woodland girls placed fourth and Cartersville finished 13th. The Woodland boys were eighth and Cartersville 12th of 14 teams.


Hillgrove won the girls meet by 79 points over Rome. Hillgrove also won the boys meet over Allatoona by 25 points. Dalton placed third in both genders.





Top Performances for Locals:


GIRLS 100M

9th - Jakeira Askew - Woodland - 13.93

10th - Chloe Davis - Cartersville - 13.94


GIRLS 200M

13th - Demaya Bryan - Cartersville - 28.90


GIRLS 400M

8th - Bella Carnes - Woodland - 1:07.09


GIRLS 800M

3rd - Carli Clymer - Woodland - 2:25.67


GIRLS 1600M

4th - Lindsay Scifers - Woodland - 5:45.42


GIRLS 3200M

4th - Lindsay Scifers - Woodland - 12:12.24


GIRLS 100M HURDLES

3rd - Karson Norris - Woodland - 17.44


GIRLS 300M HURDLES

11th - Jessica Harris - Cartersville - 58.02


GIRLS 4x100 RELAY

8th - Woodland (Karson Norris, Audrey Morris, Bella Carnes, Jakeira Askew), 54.35

9th - Cartersville (Abby Forristall, Chloe Davis, Grace Cochran, Demaya Bryan), 54.54


GIRLS 4x400 RELAY

4th - Woodland (Casey Bolan, Madilyn Tuplin, Bella Carnes, Carli Clymer), 4:40.09

10th - Cartersville (Demaya Bryan, Grace Cochran, Abby Forristall, Trinity Turner) 4:48.97


GIRLS HIGH JUMP

2nd - Grace Webb - Woodland - 4-10

4th - Karson Norris - Woodland - 4-08


GIRLS POLE VAULT

7th - Karson Norris - Woodland - 7-00


GIRLS LONG JUMP

9th - Bella Carnes - Woodland - 14-01.25


GIRLS TRIPLE JUMP

9th - Bella Carnes - Woodland - 27-09.50


GIRLS SHOT PUT

5th - London Shaw - Cartersville - 30-09

7th - Skylar Chappell - Woodland - 29-06


GIRLS DISCUS

2nd - Skylar Chappell - Woodland - 101-02

5th - Madison Heath - Cartersville - 80-10

6th - London Shaw - Cartersville - 73-07


BOYS 100M

8th - Shamus Thomas - Woodland - 11.57

11th - Nivin Nelson - Cartersville - 11.65


BOYS 200M

9th - Nivin Nelson - Cartersville - 23.87

10th - Markal Brown - Woodland - 24.11


BOYS 400M

4th - Kevin Miller - Woodland - 52.42


BOYS 800M

9th - Kevin Miller - Woodland - 2:12.01


BOYS 1600M

7th - Jonathan Holloway - Woodland - 4:46.53

9th - Haden Boone - Cartersville - 4:50.84


BOYS 3200M

11th - Andy Sims - Cartersville - 10:55.51

12th - Jacob Busek - Cartersville - 10:57.82


BOYS 110M HURDLES

13th - Bryson Rogers - Cartersville - 20.96

14th - Xavier Haynes - Cartersville - 21.45


BOYS 300M HURDLES

13th - Jeven Reliford - Woodland - 48.73


BOYS 4x100M RELAY

10th - Woodland (Markal Brown, Trevor Knowles, Skylar Thompson, Shamus Thomas), 47.04

15TH - Cartersville (Malcolm Cooley, Bradley Kirk, Tate Mathis, Nivin Nelson), 47.87


BOYS 4x400M RELAY

7th - Woodland (Markal Brown, Jonathan Holloway, Trevor Knowles, Kevin Miller), 3:44.62


BOYS HIGH JUMP

6th - Keonte Jackson - Cartersville - 5-10.00


BOYS POLE VAULT

8th - Tommy Duke - Woodland - 10-06.00


BOYS LONG JUMP

6th - Markal Brown - Woodland - 19-02.75


BOYS TRIPLE JUMP

3rd - Kevin Miller - Woodland - 40-03


BOYS SHOT PUT

8th - Jordon Wells - Cartersville - 41-00


BOYS DISCUS

4th - Nick Root - Cartersville - 127-11

9th - Aaron Carlson - Woodland - 107-02



Cartersville will compete next at the Darlington 5-Way on Thursday afternoon.

Recent posts