Canes, Lady Canes third at Darlington Five-Way


The Cartersville track and field teams competed Thursday at the Darlington Five-Way Meet in Rome with both the girls and boys teams placing third.


Mount Paran Christian finished with 197 points to win the girls meet. Cedartown was second with 152.5 points; Cartersville scored 125.5. Coosa placed fourth with 71.5 points; and Darlington scored 60.5.


Darlington won the boys meet with 168 points. Cedartown was next with 159.5. Cartersville scored 144.5. Mount Paran was fourth with 75.5 points and Coosa scored 73.5.


Top performances for Cartersville:


Girls 100M

4th - Demaya Bryan — 13.53


Girls 200M

5th - Demaya Bryan — 28.66


Girls 400M

2nd - Grace Cochran — 1:04.63

6th - Trinity Turner — 1:11.04


Girls 800M

1st - Abby Forristall — 2:51.33

4th - Trinity Turner — 3:03.58


Girls 1600M

4th - Kayla Carpenter — 6:23.32

5th - Vanna Beach — 6:23.93

7th - Caroline Fahey — 6:29.81


Girls 3200M

4th - Vanna Beach — 13:35.81

5th - Kayla Carpenter — 14:18.29


Girls 100M Hurdles

5th - Grace Cochran — 20.24

6th - Jessica Harris — 24.07


Girls 300M Hurdles

6th - Jessica Harris — 1:02.05


Girls 4x100M Relay

4th - Chloe Davis, Grace Cochran, Abby Forristall, Demaya Bryan — 54.47


Girls 4x400M Relay

1st - Grace Cochran, Demaya Bryan, Trinity Turner, Abby Forristall — 4:47.99


Girls Pole Vault

2nd - Ashlin Borkowsky — 6-00

5th - Jocelyn Blanchette — 5-00


Girls Long Jump

7th - Grace Cochran — 13-09


Girls Triple Jump

8th - Macee Cole — 26-01


Girls Shot Put

1st - London Shaw — 34-07.5

6th - Madison Heath — 27-10

8th - Gabby Gray — 24-02


Girls Discus Throw

1st - London Shaw — 100-0

7th - Kennedy Evans — 56-03.5


Boys 100M

5th - Nivin Nelson — 11.82

6th - Malcolm Cooley — 11.89

7th - Bradley Kirk — 12.02


Boys 200M

4th - Trey Creamer — 24.02

5th - Malcolm Cooley — 24.36


Boys 400M

1st - Trey Creamer — 53.80

7th - Marcus Gary — 59.84


Boys 800M

4th - Alex Mosac — 2:18.5

5th - Jacob Churchwell — 2:19.82


Boys 1600M

1st - Haden Boone — 4:47.75

3rd - Jacob Busek — 4:59.87


Boys 3200M

2nd - Andy Sims — 10:52.36

6th - Will Pruitt — 11:36.04


Boys 110M Hurdles

4th - Bryson Rogers — 20.86

6th - Braydan Hodge — 27.00


Boys 300M Hurdles

4th - Daniel Ejieke — 48.74

7th - Stanley Watkins — 50.94


Boys 4x100M Relay

3rd - Nivin Nelson, Bradley Kirk, Trey Creamer, Tate Mathis — 45.43


Boys 4x400M Relay

1st - Bradley Kirk, Trey Creamer, Sid Rowser, Haden Boone — 3:43.48

4th - Kaleb Chatman, Noah Heard, Alex Mosac, Evan Williams — 3:58.12


Boys High Jump

1st - Keonte Jackson — 6-02.50

4th - Kaleb Chatman — 5-08.00


Boys Ple Vault

4th - Josh Mosher — 8-00

6th - Alex Mosac — 8-00

6th - Nick Bebko — 8-00


Boys Long Jump

1st - Trey Creamer — 20-05.50

5th - Marcus Gary — 19-00.00

6th - Bradley Kirk — 18-07.00


Boys Shot Put

6th - Jordon Wells — 39-01.50

Recent posts

1/7

© 2015 by BARTOW SPORTS ZONE, LLC

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

Cartersville, Georgia
770-547-9341