Woodland, Cass track & field teams combine to claim nine Region 7AAAAA event titles


The Woodland and Cass track and field teams completed the second day of the 2017 Region 7-AAAAA Track & Field Championship Monday at Barron Stadium in Rome.


The Woodland girls finished third with 96.5 points behind region champion Carrollton (113) and region runner-up Rome (106). Hiram finished fourth with 90 points, followed by Villa Rica (84), Kell (54), Cass (33), East Paulding (25), and Paulding County (19.5).


The Rome boys won the region title with 129 points, followed by Carrollton (128) and Hiram (96). The Woodland boys placed fourth with 88 points and Cass was fifth with 52 points. Paulding County was sixth with 38 points, followed by Villa Rica (34), Kell (34), and East Paulding (23).


Cass will send six athletes to sectionals in eight events and one relay team.


Woodland advances eleven athletes and all four relay teams to the state sectionals April 29 at Starr's Mill High School.



Woodland / Cass scoring results: (Top 4 in each event qualify for state sectionals)


Girls 100M — 8th, Sabrina Buggs, Cass — 13.45

Girls 400M — 5th, Bella Carnes, Woodland — 1:03.10

Girls 800M — 1st, Carli Clymer, Woodland — 2:23.06

Girls 800M — 2nd, Casey Bolan, Woodland — 2:26.33

Girls 1600M — 1st, Carli Clymer, Woodland — 5:20.15

Girls 1600M — 4th, Lindsay Scifers, Woodland — 5:41.60

Girls 3200M -- 2nd, Lindsay Scifers, Woodland -- 12:30.09

Girls 3200M — 4th, Casey Bolan, Woodland — 13:09.15

Girls 100M Hurdles — 2nd, Karson Norris, Woodland — 16.20

Girls 100M Hurdles — 4th, HIllary McCarver, Cass — 17.36

Girls 300M Hurdles — 4th, Karson Norris, Woodland — 52.61

Girls 4x100M Relay — 3rd, Woodland — 52.49

Girls 4x100M Relay — 5th, Cass — 53.23

Girls 4x400M Relay — 3rd, Woodland — 4:12.06

Girls High Jump — 1st, Kyler Trouten, Cass — 5-02

Girls High Jump — 7th, Grace Webb, Woodland — 4-06

Girls Pole Vault — 1st, Karson Norris, Woodland — 9-01

Girls Pole Vault — 7th, Grace Webb, Woodland — 6-06

Girls Long Jump — 7th, Sabrina Buggs, Cass — 15-10.5

Girls Shot Put — 1st, Chanelle Clemmons, Cass — 37-09.5

Girls Discus Throw — 2nd, Skylar Chappell, Woodland — 107-04

Girls Discus Throw — 8th, Chanelle Clemmons, Cass — 85-05



Boys 100M — 7th, Shamus Thomas, Woodland — 11.19

Boys 200M — 3rd, Markal Brown, Woodland — 22.58

Boys 400M — 3rd, Kevin Miller, Woodland — 50.85

Boys 800M — 2nd, Jonathan Holloway, Woodland — 2:01.98

Boys 1600M — 4th, Jonathan Holloway, Woodland — 4:43.04

Boys 1600M — 7th, Dylan Stermer, Woodland — 4:54.09

Boys 3200M — 6th, Dylan Stermer, Woodland — 10:59.08

Boys 110M Hurdles — 1st, Ray Varnum, Cass — 14.68

Boys 110M Hurdles — 8th, Nigel Whittington, Cass — 16.58

Boys 300M Hurdles — 1st, Ray Varnum, Cass — 40.15

Boys 300M Hurdles — 4th, Kevin Miller, Woodland — 41.34

Boys 4x100M Relay — 3rd, Woodland — 43.15

Boys 4x100M Relay — 4th, Cass — 43.29

Boys 4x400M Relay — 2nd, Woodland — 3:25.62

Boys High Jump — 1st, Trevor Knowles, Woodland — 6-04

Boys High Jump — 3rd, Tavarus Varnum, Cass — 6-02

Boys High Jump — 5th, Laizon West, Cass — 6-00

Boys Pole Vault — 2nd, Thomas Jolly, Woodland — 14-00

Boys Pole Vault — 3rd, Stephen Smith, Cass — 12-06

Boys Long Jump — 1st, Ray Varnum, Cass — 22-01

Boys Long Jump — 4th, Markal Brown, Woodland — 21-04

Boys Long Jump — 7th, Shamus Thomas, Woodland — 20-04

Boys Triple Jump — 4th, Kevin Miller, Woodland — 42-00.75

Boys Triple Jump — 8th, Markal Brown, Woodland — 39-01

Boys Shot Put — 3rd, Emmanuel Jones, Woodland — 46-07

Recent posts

1/8

© 2015 by BARTOW SPORTS ZONE, LLC

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

Cartersville, Georgia
770-547-9341