Cartersville track and field teams second at Darlington six-team meet


The Cartersville girls and boys track and field teams finished second on Thursday evening at the six-team Darlington meet in Rome.


Pepperell won the girls and boys divisions with Coosa girls and boys finishing third and the Darlington teams fourth.


Top performances for Cartersville include: (Placed top 6 in events)


Girls 100M — 1st — Demaya Bryan — 13.43

Girls 100M — 3rd — Jessica Harris — 13.97

Girls 200M — 1st — Demaya Bryan — 27.77

Girls 200M — 3rd — Destiny Nesbitt — 29.07

Girls 400M — 2nd — Kayla Carpenter — 1:05.46

Girls 800M — 2nd — Kayla Carpenter — 2:42.35

Girls 1600M — 3rd — Vanna Beach — 6:11.98

Girls 1600M — 6th — Alex Machado — 6:29.29

Girls 3200M — 3rd — Vanna Beach — 13:24.78

Girls 3200M — 5th — Alex Machado — 14:12.42

Girls 100M Hurdles — 3rd — Ashlin Borkowsky — 20.32

Girls 300M Hurdles — 2nd — Jessica Harris — 57.25

Girls 300M Hurdles — 5th — Ashlin Borkowsky — 1:01.14

Girls 4x100M Relay — 1st — Jessica Harris, Destiny Nesbitt, Kayla Carpenter, Demaya Bryan — 53.65

Girls 4x100M Relay — 6th — Ashlin Borkowsky, Alley Mosher, Alex Machado, Brianna Kim — 1:01.49

Girls 4x400M Relay — 3rd — Kayla Carpenter, Destiny Nesbitt, Jessica Harris, Brianna Kim — 4:49.83

Girls Pole Vault — 3rd — Ashlin Borkowsky — 6-06.00

Girls Long Jump — 6th — Brianna Kim — 12-04.00

Girls Shot Put — 1st — London Shaw — 37-00.50

Girls Discus — 1st — Long Shaw — 108-10

Girls Discus — 5th — Victoria Covington — 74-10

Boys 400M — 1st — Bradley Kirk — 53.74

Boys 800M — 2nd — Bill Archer — 2:13.12

Boys 800M — 5th — Max Florence — 2:22.25

Boys 1600M — 3rd — Max Florence — 5:05.21

Boys 1600M — 4th — Jacob Busek —5:06.50

Boys 1600M — 6th — Parker Breedlove — 5:16.94

Boys 3200M — 1st — Jacob Busek — 11:10.04

Boys 3200M — 4th — Riley Dabbs — 11:56.91

Boys 3200M — 6th — Sim Archer — 12:09.24

Boys 110M Hurdles — 6th — Bryson Rogers — 20.12

Boys 300M Hurdles — 2nd — Daniel Ejieke — 46.88

Boys 300M Hurdles — 6th — Austin Dabbs — 53.63

Boys 4x100M Relay — 5th — Marcus Gary, Bradley Kirk, Corel Harish, Terry Berdin — 46.83

Boys 4x400M Relay — 2nd — Bradley Kirk, Terry Berdin, Matthew Wilson, Bill Archer — 3:47.84

Boys High Jump — 3rd — Brandon Martin — 5-06.50

Boys Pole Vault — 1st — Nick Bebko — 12-00.00

Boys Pole Vault — 2nd — Jack Merritt — 9-06.00

Boys Long Jump — 5th — Cecil Harrish — 19-06.00

Boys Shot Put — 5th — Jordon Wells — 40-11.25

Recent posts

1/7

© 2015 by BARTOW SPORTS ZONE, LLC

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

Cartersville, Georgia
770-547-9341