Local boys basketball region basketball tournament schedules


BOYS REGION BASKETBALL TOURNAMENT SCHEDULES

REGION 7-AAAAA

Monday (2/4)

At Hiram

#8 Hiram vs. #9 Woodland-Cartersville, 7:30

Tuesday (2/5)

At Kell

#4 Rome vs. #5 Cass, 6:00

#1 Kell vs. #8 Hiram/#9 Woodland-Cartersville, 7:30

At Carrollton

#3 Paulding County vs. #6 Villa Rica, 5:30

#2 Carrollton vs. #7 East Paulding, 8:30

Thursday (2/7)

At Villa Rica

#2 Carrollton/#7 East Paulding vs. #3 Paulding County/#6 Villa Rica, 5:30

#1 Kell/#8 Hiram/#9 Woodland-Cartersville vs. #4 Rome/#5 Cass, 8:30

Friday (2/8)

At Villa Rica

Consolation: 5:30

Championship: 8:30 REGION 5-AAAA Monday (2/4) At LaGrange #6 LaGrange vs. #7 Central-Carrollton, 7:30 Wednesday (2/6) At Cartersville #4 Cedartown vs. #5 Chapel Hill, 5:30 #3 Cartersville vs. #6 LaGrange/#7 Central-Carrollton, 8:30 Friday (2/8) At Sandy Creek #2 Troup County vs. #3 Cartersville/#6 LaGrange/#7 Central, 5:30 #1 Sandy Creek vs. #4 Cedartown/#5 Chapel Hill, 8:30 Saturday (2/9) At Sandy Creek Consolation: 4:30 Championship: 7:30

REGION 6-AAA

At Ringgold

Monday (2/4)

#8 Adairsville vs. #9 Haralson County, 7:30

Tuesday (2/5)

#6 Sonoraville vs. #7 Murray County, 5:30

#5 Ringgold vs. #8 Adairsville/#9 Haralson, 8:30

Thursday (2/7)

#3 Coahulla Creek vs. #6 Sonoraville/#7 Murray County, 5:30

#4 Lakeview-Fort Oglethorpe vs. #5 Ringgold/#8/#9, 8:30

Friday (2/8)

#2 Calhoun vs. #3 Coahulla Creek/#6/#7, 5:30

#1 North Murray vs. #4 LFO/#5/#8/#9, 8:30

Saturday (2/9)

Consolation: 4:30

Championship: 7:30

REGION 6-A Monday (2/4)

At Excel Christian

#6A Bowdon vs. #7A Trion, 4:30

#5A Mt. Zion-Carroll vs. #8A Excel Christian, 7:30

At King’s Ridge

#6B Whitefield Academy vs. #9B Fellowship Christian, 6:00

#7B Pinecrest Academy vs. #8B King’s Ridge, 7:30

Tuesday (2/5)

At Trion

#3A Darlington vs. #6A Bowdon/#7A Trion, 6:00

#4A Gordon Lee vs. #5A Mt. Zion/#8A Excel Christian, 7:30

At King’s Ridge

#4B Mt. Pisgah vs. #5B Mt. Paran, 4:30

#2B Mt. Bethel vs. #7B Pinecrest/#8B King’s Ridge, 6:00

#3B Walker vs. #6B Whitefield Academy/#9B Fellowship Christian, 7:30

Wednesday (2/6)

At Trion

#2B Mt. Bethel/#7B Pinecrest/#8B King’s Ridge vs. #3A Darlington/#6A Bowdon/#7A Trion, 3:00

#1A North Cobb Christian vs. #4B Mt. Pisgah/#5B Mt. Paran, 4:30

At Christian Heritage

#2A Christian Heritage vs. #3B Walker/#6B Whitefield/#9B Fellowship, 6:00

#1B St. Francis vs. #4A Gordon Lee/#5A Mt. Zion/#8A Excel, 7:30

Friday (2/8)

At Trion

#2B Mt. Bethel/#7B/#8B/#3A Darlington/#6A/#7A vs. #1A North Cobb Christian/#4B/#5B, 4:30

#2A Christian Heritage/#3B Walker/#6B/#9B vs. #1B St. Francis/#4A/#5A/#8A, 7:30

Saturday (2/9)

At Trion

Championship: 6:00

Recent posts

1/7

© 2015 by BARTOW SPORTS ZONE, LLC

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

Cartersville, Georgia
770-547-9341