top of page

Cartersville girls win Darlington 8-team invitational; Canes, Lady Colonels earn runner-up finishes


The Cartersville girls finished first and the Cartersville boys were runner-up at the eight-team Darlington track and field meet Thursday in Rome.


The Lady Canes (133) edged out the Cass girls (130.3) to win. The Cartersville boys (193) finished just five points behind Darlington (198). The Cass boys placed fourth with 76 points.


Top local girls performances:

1st — Kaitlin Godwin, Cass — 100M Dash — 12:45

1st — Kaitlin Godwin, Cass — 200M Dash — 26.88

1st — Jamara Hall, Cass — Long Jump — 15-11.50

1st — Raziyah Ware, Cass — Shot Put — 34-08.00

1st — Raziyah Ware, Cass — Discus Throw — 86-10.50

1st — Cass girls 4x100M Relay — 51.33 (Jamara Hall, Markayla Sanford, Nubia Leo, Kaitlyn Godwin)

1st — Cartersville girls 4x400M Relay — 4:28.48 (Olamide Sadiku, Malena Bihm, Anna Grace Boone, Elizabeth Nelson)


2nd — Jamara Hall, Cass — 100M Dash — 13.10

2nd — Alex Hampton, Cartersville — 200M Dash — 28.28

2nd — Kaitlin Godwin, Cass — 400M Dash — 1:01.91

2nd — Anna Grace Boone, Cartersville — 1600M Run — 6:18.97

2nd — London Moultrie, Cartersville — Long Jump — 15-09.50

2nd — Cartersville girls 4x100M Relay — 51.42 (Olamide Sadiku, Malena Bihm, London Moultrie, Elizabeth Nelson)

2nd — Cartersville girls 4x800M Relay — 11:16.03 (Trinity Atkins, Anna Grace Boone, Jenny Crum, Elizabeth Nelson)


3rd — London Moultrie, Cartersville — 100M Dash — 13.42

3rd — Olamide Sadiku, Cartersville — 400M Dash — 1:04.35

3rd — Elizabeth Nelson, Cartersville — 800M Run — 2:58.98

3rd — Trinity Atkins, Cartersville — 1600M Run — 6:24.44

3rd — Markayla Sanford, Cass — High Jump — 4-02.00

3rd — Chloe Corrigan, Cartersville — Discus Throw — 67-06

3rd — Cass girls 4x800M Relay — 13:23.71 (Brianna Lee, Jimena Perez, Jessica Zukowsky, Luciana McLendon)


Top local boys performances:


1st — Eric Toviave, Cartersville — 110M Hurdles — 15.29

1st — Eric Toviave, Cartersville — 300M Hurdles — 41.59

1st — Cartersville boys 4x200M Relay — 1:34.16 (Kase Adams, Khristian Lando, Stephen Rowser, Kendrick Price)

1st — Cartersville boys ‘A’ 4x400M Relay — 3:44.67 (Will Feuerbach, Jake Woodall, Eric Toviave, Kendrick Price)


2nd — Kemarie Mitchell, Cartersville — 400M Dash — 54.47

2nd — Levi Booth, Cartersville — 800M Run — 2:14.90

2nd — Sam Peters, Cartersville — 1600M Run — 4:45.07

2nd — Hayden Mitchell, Cartersville — 3200M Run — 11:15.48

2nd — JaShaun Brown Whatley, Cass — 110M Hurdles — 16.07

2nd — Kaden Scott, Cartersville — High Jump — 5-10.00

2nd — JaShaun Brown Whatley — Long Jump — 20-07.00

2nd — Cartersville boys ‘B’ 4x400M Relay — 3:51.47 (Kemontae Parker, Kemarioe Mitchell, Javen Johnson, Jimmy Channell)

2nd — Cartersville boys 4x800M Relay — 9:16.15 (Levi Booth, Cainen Crowder, Malachi Vosburgh, Sam Peters)


3rd — Kase Adams, Cartersville — 100M Dash — 11.53

3rd — Bryce Richards, Cartersville — 800M Run — 2:18.26

3rd — Paul Hyman, Cartersville — 3200M Run — 11:34.87

3rd — Jake Woodall, Cartersville — 300M Hurdles — 45.03

3rd — Ryan Turley, Cass — Pole Vault — 9-00.00

3rd — Kase Adams, Cartersville — Long Jump — 20-00.25

3rd — Cartersville boys 4x100M Relay — 44.90 (Kase Adams, Kendrick Price, Khristian Lando, Stephen Rowser)

3rd — Cass boys 4x200M Relay — 1:38.95 (Samson Stevenson, Elijah Curtis, Charles Hembree, Isaiah Lovelace)

3rd — Cass boys 4x800M Relay — 9:37.77 (Andrew Rampey, Critton Gearhart, Adam Pierce, Jason Wright)

Comments


Recent stories

bottom of page