top of page

Local athletes compete at GHSA Track & Field Championships in Carrollton and Albany

May 11, 2024


The 2024 GHSA State Track and Field Championships concluded on Saturday with plenty of local athletes earning points. The local highlights included the Cartersville boys' 4x800 meter relay team placing second in Class 5A and Kaitlyn Godwin of Cass placing in the 100-, 200-, and 400-meter sprints.



Class 5A Boys in Carrollton

Cartersville results in State Finals (16th, 18.50 points)

2nd — 4x800M Relay (Will Feuerbach, Barrett Stepp, Malachi Vosburgh, Carson Robinson)

5th — Kendrick Price — 100M Dash — 11.01

6th — 4x200M Relay (Bryson Everett, Khristian Lando, Tyon Coe, Brady Marchese)

T6th — Monterius Tolbert — High Jump — 6-0

8th — Thoreau Lipscomb — Shot Put — 40-0.75

9th — Thoreau Lipscomb — Discus Throw — 139.0

T9th — Cam’ren Collum — High Jump — 6-0

6th * — 4x100M Relay (Kendrick Price, Brady Marchese, Stephen Rowser, Khristian Lando)

10th * — 4x400M Relay (Kemarie Mitchell, Jaiven Johnson, Will Feuerbach, Barrett Stepp) — 3:23.22

11th * — Will Feuerbach — 800M Run — 1:59.43

14th * — Kemarie Mitchell — 400M Dash — 50.22

16th * — Kendrick Price — 200M Dash — 22.65


* Preliminary


Woodland results in State Finals (26th, 8 points)

4th — Zachary Wiggins — 300M Hurdles — 38.38

6th — Landon McSwain — 3200M Run — 9:38.11

12th — Jamarion Walker — Long Jump — 21-1.75

16th — Landon McSwain — 1600M Run — 4:49.61

13th * — Andy Forsyth — 800M Run — 1:59.81

13th * — Zachary Wiggins — 110M Hurdles — 15.27


* Preliminary


Class 5A Girls in Carrollton

Cass results in State Finals (22nd, 11 points)

3rd — Kaitlyn Godwin — 400M Dash — 56.46

5th — Kaitlyn Godwin — 200M Dash — 24.65

8th — Kaitlyn Godwin — 100M Dash — 12.33

14th — Nakayla KK Evans — High Jump — 4-6

13th * — 4x100M Relay (Markayla Sanford, Liala Webb, Nakayla KK Evans, Kaitlyn Godwin)


* Preliminary


Cartersville results in State Finals (32nd, 4 points)

5th —Allana Williams —Shot Put — 37-9.50

T9th — Laney Saunders — Pole Vault — 9-0

T12th — Elizabeth Hardy — Pole Vault — 8-0


Woodland results in State Finals (no points)

15th — Addison Brown — 3200M Run — 12:50.35



Class 3A Girls in Albany

Adairsville results in State Finals (33rd, 2 points)

8th — Aliyah McBryde — High Jump — 4-10

8th — Nicole Perez — Discus Throw — 108-1

10th —Aliyah McBryde — 100M Hurdles — 16.59



Class 3A Boys in Albany

Adairsville results in State Finals (34th, 2 points)

7th — Noah Matthews — Triple Jump — 42-9.50

T10th — Kenneth Wilkey — High Jump — 6-0

12th — Norman Poch — 400M Dash — 51.56

12th — Charles Coleman — Long Jump — 20-11

13th — Ben Abernathy — Triple Jump — 41-1.50

13th — 4x800M Relay (Logan Franklin, Aaron Souders, Norman Poch, Griffin Bozeman) — 8:52.02

16th — Logan Franklin —800M Run — 2:10.59




Results from ga.milesplit.com

Comments


Recent stories

bottom of page