Local youth recreation basketball results from Friday and Saturday, December 13-14




Local youth basketball games from Friday and Saturday, December 13-14 reported by the Bartow County Recreation Department and the City of Cartersville Recreation Department.


Bartow County Recreation Department Friday, December 13 8U Girls at Houston Suggs Youth Facility, Hamilton Crossing Park SPARKS 10, FEVER 1

SPARKS: Shyia Woods 4, Brilynn Brown and Carder Brock 2 each

FEVER: Teddi Conduff 1 MYSTICS 8, DREAM 0

MYSTICS: Savannah Effler, Jayda White, Jordan Thigpin, and Samantha Porter 2 points each.

8U Boys at Houston Suggs Youth Facility, Hamilton Crossing Park BULLS 18, GRIZZLIES 10

BULLS: Abel Gentry and Xavier Leonard 5 each, Corbin Dotson and Jacob Brush 4 each.

GRIZZLIES: Elijah Pineda 8, Braylan Green 2

17U Boys at Georgia Highlands NETS 67, THUNDER 45

NETS: Bryce Waynick 24, JaCorey Jackson 22, Nehemiah DeRoche 10

THUNDER: Mark Williams 13, Amarian Stenzel 11, James Turner 9, Darius Ward 8 CELTICS 49, MAGIC 31

CELTICS: Joel Zazueta 18, Chanc Willis 10, Luke Kottemann 9 MAGIC: Jaiden Avalos 12, Noah Ford 7, Jackson Owens 5 HEAT 40, HAWKS 31

HEAT: Cooper Shane 17, Cody Simmons 9, Jayvion Jackson 6

HAWKS: Mark Perdue 9, Chase Taylor 7, Jamari Jackson 5

Saturday, December 14 12U Girls at Old Cass HS LIBERTY 13, DREAM 10

LIBERTY: Summerlyn Smith 8, Natalie Shivley 3, Caidence Woolridge 2

DREAM: Abby George and Azariah Richards 4 each, Natalie Tucker 2

12U Boys at Old Cass HS MAVERICKS 35, ROCKETS 18

MAVS: Coby Tomlinson 15, JaMario Nix 12, Markaveous Diamond 6

ROCKETS: Jackson Taylor 8, Ethan Baker 6, Zachary Hawkins 4 LAKERS 22, BUCKS 19

LAKERS: Jamarcus Bryant 9, Devan Teer and Lincoln Ritter 4 each

BUCKS: Carsen Stanfield 5, Kaiden Coker and Blaine Leighly 4 each HEAT 16, SPURS 8

HEAT: Braylon Hill 11

SPURS: Evan Harden 5 HAWKS 39, GRIZZLIES 19

HAWKS: Shakai Taylor 21, John Ward and Jaden Daise 8 each.

GRIZZLIES: Bryson Van Tonder 7, Brady Kerlin 5, Lucas Baker 4 WARRIORS 33, CLIPPERS 23

WARRIORS: Gavin Hubbard and Nolan Elrod 8 each, Austin Daves 6, Jayden Jinks 5

CLIPPERS: Luis Olvera-Sanchez 7, JP Morris III 6, Erwin Cortez-Sanchez and Jackson Fleetwood 4 each

17U Girls at Old Cass HS MYSTICS 24, LIBERTY 23

MYSTICS: Taff Bradley 11, Hayley Dillow 10, Summer Patterson 3

LIBERTY: Layne Callan 6, Sienna Cramer-Smith and Lamaya Matthew 4 each

10U Boys at Houston Suggs Youth Facility, Hamilton Crossing Park ROCKETS 14, KNICKS 6

ROCKETS: Jackson Jarrett 7, Isaiah Craig 3

KNICKS: Kasey Jacobs, Hayden Pinyan, and Nigel Whitaker 2 each CAVS 17, HEAT 14

CAVS: Braxton Elrod 8, McCayden Hufstetler 5

HEAT: Carter Callan 6, Jake Prince 4 LAKERS 41, SPURS 5

LAKERS: Jabari Burleson 16, Tavaris Burleson 10, Eli Simmons 7

SPURS: Drew Nida and Christopher Moore 2 each, Westin Wilson 1 SUNS 19, WARRIORS 5

SUNS: Malachi Church 8, Hilton Wade and Lucas Pealor 4

WARRIORS: Anthony Nabor, Malacki Mulligan 2 each, Chance Brown 1 HORNETS 35, HAWKS 14

HORNETS: Jaylon Watkins 16, Tyrie Glunt 12, Jacobian Sturgis 5

HAWKS: KJ Smith 7, Chad Waller 4

Cartersville Recreation Department 8U Basketball at Cartersville Primary BULLOCK 20, HUNT 0

BULLOCK: Mason Finley and Jae’ven Davenport 6 each, Alek Higgins and Trevin Moore 4 each ALLAN 17, DEAN 9

ALLAN: Elijah Garrett 9, Luke Allan 4, Khimahri Florent and Gabriel Garrett 2 each

DEAN: Jordan Cooley 4, Emory Harris 3, Jude Hamilton 2 STEPP 26, MARROW 4

STEPP: Hunter Campbell 8, Joshua Howell 6, Milania Murphy 4

MARROW: Blake Fortsie 4 VAUGHN 24, PRESSLEY 11

VAUGHN: Noah Leffew 14, Carsten Langhans 4

PRESSLEY: Easton Raines 5, Aden Warfield 4

6U Basketball at Cartersville Primary School MITCHAM 17, BENSON 4

MITCHAM: Micah Mitcham 9, Hayes Burris 6, Bristol Gregg 2

BENSON: Ben Sabaka and Aiden Solomon 2 each SITO 4, WOMACK 2

SITO: Evan Earl and Bryce Rogers 2 each

WOMACK: Aiden Bradley 2 QUANT 18, WITT 0

QUANT: Hayden Stewart 6; Sa’vion Hamilton, Sawyer White, and David Quant 4 each MORRIS 10, COCHRAN 7

MORRIS: Ayden Turner 10

COCHRAN: King Richards 5, Ashton Allen 2

10U Basketball at Upper Aubrey Street Gym BRIDGMAN 22, BURSON 11

BRIDGMAN: Blake Lutjens 6, Ayden Miles and Fisher Nelson 4 each, Ezra Bridgman 3

BURSON: Brayden King 6, Bo Burson 3, Reid Henson 2 CROWDER 33, SITO 12

CROWDER: Mac Morgan 16, Chase Crowder 14, DeCailyn Williams 2, Cohen Pendergrass 1

SITO: Jayden Winston and Camden Frost 6 each PARKER 21, HUNT 2

PARKER: Brody Jones 10, Zack Parker 4, Bryce Barkley 3, Emory Weaver and Colton Dunagan 2 each

HUNT: Wesley Gravley 2

12U Boys at J.H. Morgan Gym EZELL 42, MITCHAM 39

EZELL: Logan Buchanan 12, Will Camp 10, Kamdyn Woods 4

MITCHAM: Bear McWhorter 15, Asa Mitcham 11, Ramsey Rowell and William Irish 5 each BRUMLOW 53, ADAMS 35

BRUMLOW: Luke Parker 15, Cooper Brumlow 11, Colby Craig 8, Ryder Flemons 6

ADAMS: Brayden Channell 13, Walker Cooney 11, Cooper Adams 5 BRIDGMAN 38, McCARDLE 21

BRIDGMAN: Izaac Bridgman and Joshua Baer 12 each; Griffin Woodall 5

McCARDLE: Thomas Peters 12, Daeshun Ross 7

14U Boys at J.H. Morgan Gym BRADLEY 58, TOWLER 23

BRADLEY: Tripp Bradley 18, Pearse Mullinax 15, Grant Knight 12, Myles Forristall 10

TOWLER: Jake Johnson 11, Chad Lynn 6, Jaden Hendrix 3





Youth recreation basketball results presented by Trophy Showroom. All information is provided by the Cartersville Parks and Recreation Department, the Bartow County Parks and Recreation Department, and the Georgia Recreation and Parks Association.


Recent posts

1/7

© 2015 by BARTOW SPORTS ZONE, LLC

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

Cartersville, Georgia
770-547-9341