top of page

Woodland girls, boys take second at Wire2Wire Invite; both capture Bartow County titles



The Woodland girls and boys cross country teams finished second at Saturday’s Wire2Wire Invitational hosted at Dellinger Park in Cartersville, but the race doubled as the defacto Bartow County Championship with the Lady Cats and Wildcats capturing those titles for 2021.

Cambridge High School won both the girls and boys invitational team championships.

The Cambridge girls finished with 30 total points followed by Woodland (51) and Cartersville (94). There were six girls teams recording scores and a total of 46 girls runners. Cass and Adairsville did not field a full girls lineup.

Anna Filipek of Cambridge (19:19) finished just ahead of Woodland’s Rylee Evans (19:32) to win the individual race. The run by Evans earns her the Bartow County individual title for 2021. In the boys competition, Cambridge finished with 52 points followed by Woodland (60), Maynard Jackson (92) and Cartersville (106). The Cass boys were ninth and the Adairsville boys tenth in the 11-team invitational.

Ryan McKee of Kennesaw Mountain High School was the boys individual champion outracing 94 competitors in 16:14. Tyler Jones of Woodland was the top local runner and Bartow County champion in 16:57.

LOCAL RESULTS

WOODLAND GIRLS

Rylee Evans (2nd, 19:32)

Olivia Berry (6th, 20:43)

Emma Segars (8th, 21:04)

Miranda Pelow (12th, 21:46)

Danielle Thayer (13th, 22:02)

Erica Boatner (29th, 24:26)

CARTERSVILLE GIRLS

McKinsey Spinks (11th, 21:29)

Kaylana Pennington-Brooke (16th, 22:36)

Elizabeth Nelson (18th, 22:42)

Meredith Gaines (19th, 22:43)

Trinity Atkins (20th, 22:52)

Samantha Herrera (21st, 22:56)

Grace Smith (30th, 24:37)

ADAIRSVILLE GIRLS

Callie Viktora (26th, 23:59)

WOODLAND BOYS

Tyler Jones (3rd, 16:57)

McKinley Chappell (6th, 17:12)

John Forsyth (10th, 17:53)

Kain Tanturri (20th, 18:13)

Andy Forsyth (21st, 18:19)

Landon McSwain (23rd, 18:21)

Kameron Chappell (31st, 18:35)

CARTERSVILLE BOYS

Levi Booth (11th, 17:53)

Malachi Vosburgh (13th, 17:56)

Cainen Crowder (14th, 17:57)

Paul Hyman (29th, 18:33)

Barrett Stepp (40th, 19:20)

Daniel Pina (51st, 19:54)

Bryce Richards (58th, 20:13)

CASS BOYS

Critton Gearhart (17th, 18:09)

Jake Wright (41st, 19:21)

Adam Pierce (61st, 20:34)

Leonardo Galeana (67th, 21:04)

Sawyer Foy (69th, 21:07)

Jacob Peace (78th, 21:54)

Andrew Rampey (93rd, 23:14)

ADAIRSVILLE BOYS

Brayden Miller (53rd, 19:57)

Griffin Bozeman (59th, 20:15)

Jace Silvers (76th, 21:33)

Gavin Tatum (90th, 22:58)

Cody Teer (91st, 23:10)

Commentaires


Recent stories

bottom of page